sos-z-pieczonej-papryki-i-baklazana-tytulowa2

Sos z pieczonej papryki i bakłażana

O mojej „miłości” do sosów warzywnych pisałam nie raz. Powiem Wam, że w szalone dni, kiedy wpadam do domu tylko na obiad – ratują życie 😉 Wystarczy wrzucić do nich ugotowany makaron, przyprawić, ewentualnie dodać fasolę/kukurydzę/ciecierzycę/mięso/ser (cokolwiek) i przygrzać;)

Były już wariacje pomidorowe , pomidorowo-bazyliowe i paprykowe . Dzisiaj kolejna odsłona sosu warzywnego. Tym razem w rolach głównych: pieczony bakłażan i papryka! Połączenie idealne – proste, smaczne i w obecnym momencie – tanie.

W tej wersji zrobiłam na zapas –polecam!

Składniki:

Papryka czerwona – 3kg

Bakłażan- 2kg

Cebula – 0,5kg

Sól – 5 łyżek do posypania bakłażana (tę sól usuniecie) + 2-3 łyżki do przyprawienia sosu.

Pieprz – 2 łyżki

Olej z pestek winogron (lub inny) – ok. 200ml

Woda – „na oko” ok. 0,5l

Przygotowanie:

Zaczynamy od bakłażana – on potrzebuje trochę czasu. Kroimy go w podłużne grube plastry i obficie solimy. Odstawiamy na ok. pół godziny. Po tym czasie ręcznikiem papierowym  ściągamy sól wraz z wodą, która zgromadziła się na plastrach.

W czasie, kiedy bakłażan się „poci” – zajmujemy się papryką – usuwamy gniazda nasienne i kroimy na duże kawałki.

Cebulę obieramy i kroimy w ćwiartki.

Wszystkie warzywa razem (lub osobno tak jak u mnie – z powodu małych naczyń i dużej ilości warzyw) wkładamy do naczynia żaroodpornego (bez przykrycia) i pieczemy w piekarniku -220°C z termoobiegiem- przez ok. 20-30 minut, aż lekko się podpieką i pojawi się ciemna skórka.

Po wyciągnięciu z piekarnika przekładamy warzywa + powstały sos do dużego garnka. Dodajemy olej, sól, pieprz i na początek 1 szklankę wody. Przykrywamy pokrywką i gotujemy ok. 30-40 minut mieszając od czasu do czasu, aż warzywa staną się bardzo miękkie. Na ok. 10 minut przed końcem gotowania, wszystko blendujemy i doprawiamy solą/pieprzem/ostrą papryką… itd.:)

skladniki-sos-papryka-baklazan

Po ugotowaniu przekładamy do słoików, zakręcamy i odkładamy do góry dnem. Jeśli chcecie je przechowywać do miesiąca – włóżcie schłodzone do lodówki, jeśli dłużej – konieczna będzie pasteryzacja (ja wrzucam słoiki do góry dnem do zmywarki na program z najwyższą temperaturą – działa! ).

sos-sloiczek

Ten sos to świetny dodatek do makaronów, ryżu i przeróżnych dań mięsnych.

Z czym najchętniej go podacie?

No Comments

Miło mi Cię gościć - pozostańmy w kontakcie. Skomentuj, subskrybuj, podziel się pomysłem :)