Browsing Category : KUCHNIA TRADYCYJNA

Kompot rabarbarowo-imbirowy

By | 2 komentarze

Wiosna w pełni, słońce coraz mocniej świeci a temperatura idzie w górę! W końcu! Ta pora roku jest moją ulubioną <3 – zielona, wesoła i pogodna, sprzyja wypadom na rower i spacerom. W związku z tym, że robi się ciepło – warto mieć w lodówce coś orzeźwiającego. Wiecie, że właśnie zaczął się sezon na rabarbar? Trzeba z tego skorzystać! Mam dla…

Read More »

Pesto z czosnku niedźwiedziego – polski specjał we włoskim wydaniu ;)

By | 0 Comments

Wiosna to czas, kiedy w pierwszej kolejności pojawiają się świeże zioła i kwiaty. Bazarowe półki uginają się pod ciężarem pietruszki, szczypiorku, kopru, melisy, lubczyku i wielu, wielu innych zielonych bomb witaminowych. Ostatnio, właśnie okazji wiosny, dostałam w prezencie kosz czosnku niedźwiedziego. Nie pozostało mi nic innego, jak przerobić go na coś smacznego 🙂  Co z niego powstało? Baaardzo aromatyczne i…

Read More »
mazurek jaglany

Mazurek jaglany z kremem czekoladowo-orzechowym. Idealny na Wielkanoc!

By | 0 Comments

Wielkanoc bez mazurka? Nie ma takiej opcji! U nas mazurek to tradycja. W tym roku postanowiłam, że mąka jaglana odgrywać będzie „pierwsze skrzypce”. Jak postanowiłam – tak zrobiłam. Powiem szczerze, że łatwo nie było, ponieważ pierwszy raz korzystałam z mąki jaglanej. Pierwsze ciasto wyszło zbyt kruche, drugie.. zbyt elastyczne:) Przy trzecim podejściu udało mi się stworzyć wspaniałe kruche ciasto, które…

Read More »

Pasztet z warzyw z rosołu i wątróbki drobiowej

By | 0 Comments

Rosół – to danie, które w naszych kuchniach zajmuje wyjątkowe miejsce (o tym, jak ugotować rosół możecie przeczytać TUTAJ). Nie dość, że uwielbiamy go jeść na niedzielne pierwsze danie, to robimy z niego cuda – przeróżne zupy, galaretki, risotto i wiele innych. Dzisiaj sposób, aby wykorzystać go w 100%. Kiedy już zużyjemy bulion na ulubioną zupę, a z mięsa zrobimy…

Read More »

Śledzie w oleju według przepisu mojego taty!

By | 5 komentarzy

Śledzie w oleju to danie, a w zasadzie przystawka, która regularnie gości w moim domu rodzinnym. To danie popisowe mojego taty. I muszę Wam się przyznać, że… chyba najlepsza moja wersja tego specjału jeszcze nie dorównała tej idealnej. No ale cóż – próbować trzeba…! Ta była już całkiem udana 🙂 Poznajcie sposób mojego taty na śledzia w oleju lnianym lub rzepakowym. Koniecznie tłoczonym…

Read More »

Galaretka z indykiem, jajkiem i słonecznikiem

By | 15 komentarzy

Galaretka drobiowa. To jedno z tych dań, które nigdy nie napawały mnie optymizmem -zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Jak to jednak w życiu bywa – upodobania kulinarne potrafią się zmieniać i ostatnio naszła mnie ochota na taką właśnie galaretkę zrobioną z rosołu – o tym, jak zrobić dobry rosół pisałam tutaj. Postanowiłam, że dodam do niej kilka lubianych przeze mnie produktów…

Read More »

Jak ugotować rosół?

By | 22 komentarze

Jak ugotować rosół? Jest naszym narodowym daniem, bazą do wielu potraw. Co dom, to inny przepis – często przekazywany z pokolenia na pokolenie. Przyrządzamy go z przeróżnych składników – warzyw surowych i pieczonych, kości, mięs a nawet z ryb i ości! Dodajemy do niego lane kluski, makarony i ziemniaki. Sam bulion to idealna baza do zup, sosów, mięs, risotto i…

Read More »

Wątróbka drobiowa w sosie musztardowym

By | 3 komentarze

Lubicie wątróbkę? Ja lubię,  choć  jadam  ją  sporadycznie.  Moim  zdecydowanym  faworytem  wśród  „sposobów na”  jest wątróbka drobiowa w sosie musztardowym. To bardzo prosty przepis, który nie wymaga posiadania „składników specjalnych”, zajmuje niewiele czasu i ma wyjątkowy smak, który mnie kojarzy się trochę z tą domową wątróbką jadaną w okresie dzieciństwa.  Składniki (na 2-3 porcje): Wątróbka drobiowa 250-300g Cebula 1 szt. …

Read More »

Daktylowy krem orzechowy

By | 2 komentarze

Daktyle kupuję w sporej ilości – służą u nas do produkcji batoników i jako dodatek do porannej jaglanki. Można ich używać na przeróżne sposoby – są doskonałą alternatywą dla klasycznego cukru w wypiekach i kremach. Ostatnio, robiąc naleśniki – postanowiłam, że będą na słodko 🙂 Co do nich wrzuciłam? Przepyszny daktylowy krem orzechowy! Jest absolutnie banalny w wykonaniu, potrzebujemy tylko blendera…

Read More »

Kurczak pieczony w majeranku i soli himalajskiej

By | 0 Comments

Pieczony kurczak to jedno z dań, które nie wymaga długich przygotowań i świetnie sprawdza się w roli weekendowego obiadu. Jedyne czego potrzebujemy to dobrego mięsa (najlepsze jest w chowu ekologicznego), czasu na zamarynowanie i pieczenie.   Był już cytrusowy kurczak z jabłkami – dzisiaj przedstawiam bardzo klasyczny, polski majeranek i trochę mniej popularną sól himalajską – znaną ze swoich właściwości…

Read More »

Lunchbox wegański „WIEJSKA POWTÓRKA”

By | 0 Comments

Lunchbox wiejski to jeden z najbardziej popularnych lunchboxów w projekcie🙂 Dzisiaj postanowiłam przygotować lunchbox wegański „WIEJSKA POWTÓRKA” 🙂 Składniki (na 2-3 boxy): Ziemniaki 4 szt. Ogórek kiszony 4 szt. Ciecierzyca 1 puszka / słoik Por 1 szt. Koperek 1 pęczek Olej kokosowy nierafinowany 1 łyżka Wędzona papryka suszona 1 łyżeczka sól, pieprz wg uznania Przygotowanie: Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości. Po…

Read More »

Delikatny indyk w sosie serowo-szpinakowym

By | 0 Comments

Sos serowy bardzo często kojarzy się ze śmietaną i makaronem. Ja sama takich sosów nie przygotowuję ze względu ich wysoki indeks glikemiczny i niewielką ilość wartości odżywczych. Sery lubię natomiast bardzo i w zasadzie im bardziej „pachnące” – tym lepsze. Co powiecie na nieco inną odsłonę makaronu z kurczakiem w sosie serowo-szpinakowym? Składniki: Udziec z indyka 250-300g Ser Lazur złocisty 2…

Read More »

Lunchbox „ZIELONY”

By | 2 komentarze

Dzisiaj przepis na bardzo prosty zielony lunchbox. Smak jest klasyczny i dla większości znany. Świetnie sprawdza się na zimno, w trasie, w szkole i oczywiście w pracy. Produkty na ten lekki lunchbox kupicie w każdym sklepie, o każdej porze roku 😉  Składniki (na 2 porcje): Pierś z kurczaka 1 duża (ok. 150-200g) Jogurt naturalny 1 kubeczek (ok. 200g) Brokuł 1…

Read More »

Roladki wołowe w szynce parmeńskiej

By | 0 Comments

Roladki wołowe w szynce parmeńskiej są stałym elementem naszego obiadowego menu i ciekawą alternatywą dla klasycznej rolady, czy mielonego. Smakują cudownie a ich przygotowanie jest banalnie proste. Składniki: Mięso wołowe mielone 500g Szynka parmeńska (zamiennie – szwarcwaldzka) 10-12 plasterków (2 opakowania) Czosnek 2-3 ząbki Cebula połówka Czerwone wino wytrawne ok. 200-300ml (w zależności od wielkości naczynia, w którym będziecie piec roladki)…

Read More »

Domowe krakersy

By | 0 Comments

Domowe krakersy  są niezwykle proste w przygotowaniu – świetnie wkomponują się w Wasze imprezowe menu!  Składniki: Mąka pszenna typ 550 500g Masło 100g Woda niegazowana 150ml Czarnuszka / mak / papryka czerwona – wg uznania Jajko wiejskie 2 szt. Soda oczyszczona 1 płaska łyżeczka   Sól 1 łyżka Przygotowanie: Mąkę mieszamy z solą i sodą. Dodajemy masło pokrojone w listki, wodę oraz…

Read More »

Sos z pieczonej papryki i bakłażana

By | 0 Comments

O mojej „miłości” do sosów warzywnych pisałam nie raz. Powiem Wam, że w szalone dni, kiedy wpadam do domu tylko na obiad – ratują życie 😉 Wystarczy wrzucić do nich ugotowany makaron, przyprawić, ewentualnie dodać fasolę/kukurydzę/ciecierzycę/mięso/ser (cokolwiek) i przygrzać;) Były już wariacje pomidorowe, pomidorowo-bazyliowe i paprykowe. Dzisiaj kolejna odsłona sosu warzywnego. Tym razem w rolach głównych: pieczony bakłażan i papryka! Połączenie idealne…

Read More »

Lunchbox wiejski

By | 0 Comments

Z czym kojarzy Wam się wieś? Mnie z dobrymi ziemniakami, domowymi wędlinami, prostotą i smakiem, który pozostaje w pamięci na lata. Wszystkich, którzy lubią gotować na swojską nutę, zapraszam na lunchbox wiejski 🙂 Składniki (na 2 porcje): Ziemniaki 4 szt. średniej wielkości Kiełbasa drobiowa chuda podsuszana (lub każda inna Wasza ulubiona) 300-400g Jajka wiejskie 4 szt. Cebula 1/2 sztuki Koperek pęczek Masło ghee…

Read More »

Lunchbox z makaronem, kurczakiem i suszonymi pomidorami

By | 0 Comments

Dzisiaj przepis na lunchbox z makaronem w wersji dla zabieganych. Jest bardzo prosty w przygotowaniu i smaczny. Nadaje się do jedzenia i na zimno, i na ciepło (np. jeśli macie do dyspozycji np. mikrofalówkę). Składniki (na 2 porcje): Pierś z kurczaka ok. 250-300g Suszone pomidory (w oleju lub bez*) 5-6 szt. *Olej 3 łyżki (w przypadku, gdy używacie suszonych pomidorów bez zalewy)…

Read More »

Paleo gołąbki w kapuście pekińskiej

By | 0 Comments

Gołąbki znajdują się na liście moich ulubionych potraw, więc chętnie przygotowuję je na przeróżne sposoby. Nie zawsze mam jednak tyle czasu, ile bym chciała, stąd kombinuję jak się da. Dzisiaj wersja ekspresowa:)  I w dodatku paleo. Składniki na ok. 4-6 porcji: Mięso wołowe mielone ok. 400-500g Cebula 2-3 szt. Marchewka 2 szt. Seler pół dużego korzenia, lub 1 szt.  młodego selera…

Read More »

Chatka Puchatka – historia deseru z dzieciństwa

By | 3 komentarze

O deserze, który ostatnio przygotowałam, przypomniałam sobie w ubiegłym roku. Podczas jednej z rozmów z moją mamą padło hasło „ Chatka Puchatka ”…  Gdybym miała wskazać ulubione słodkości z dzieciństwa, to chatka zdecydowanie znalazłaby się na podium. Czy ze względu na nazwę? A może smak? Jedno i drugie! Trzeba przyznać, że autor wiedział, jak dotrzeć do młodego odbiorcy 😉 .…

Read More »

Lunchbox gryczany „POLSKIE SMAKI”

By | 2 komentarze

Projekt lunchbox ruszłył wczoraj. Dzisiaj pierwszy przepis, który mam nadzieję – spodoba się Wam i Waszym bliskim. Na początek – tradycyjne, znane nam smaki w nieco innej odsłonie. Składniki (na 2 porcje): Kasza gryczana palona 80-100g (suchej) Ogórek kiszony 2-3 szt. Ulubiona szynka / kabanos/ tofu wędzone 100g Koperek 1 pęczek słonecznik łuskany 2 łyżki Fasolka szparagowa 50g (ok. 15-20g)…

Read More »

Szybkie ciasto z owocami sezonowymi

By | 2 komentarze

Też tak macie, że kiedy dzwonią goście i zapowiadają wizytę, sprawdzacie zapasy, albo biegniecie do sklepu, czy pobliskiej piekarni? U nas zrodził się pomysł, żeby tym razem samodzielnie upiec coś „do kawki”. Padło na kruche ciasto z owocami. Czasu było niewiele (1 godzina), a ilość składników ograniczona. Wyszło nam z tego coś bardzo smacznego, więc chętnie podzielę się przepisem 🙂 Składniki: Jajko wiejskie…

Read More »

Placki dyniowe z curry (bezglutenowe)

By | 0 Comments

Dzisiaj kolejna propozycja na dynię – królową jesiennej kuchni. Tym razem w formie, która smakiem bardzo przypomina.. placki ziemniaczane. Co powiecie na taką wersję? Składniki na ok. 6 porcji: Dynia 1 kg Cebula 2 szt. Jajka wiejskie 3 szt. Dowolna mieszanka bezglutenowa (np. do wypieku chleba) 4 łyżki (zamiennie można użyć mąki owsianej/ryżowej/kukurydzianej/ lub zmieszać je w równych proporcjach 1:1:1:1) Mąka…

Read More »

Sos z pieczonej papryki

By | 2 komentarze

Bardzo lubię sosy warzywne. Uważam, że dobrze przyrządzone, potrafią zaskakiwać bogactwem smaku, będąc jednocześnie lekką wersją znanych nam sosów „zaciąganych” śmietaną i mąką.  Inspiracją do stworzenia sosu paprykowego był sos z bakłażana, który dzięki koleżance zawsze pojawia się na majówkowym grillu. Ten smak „chodził za mną” już jakiś czas i w końcu uległam… Zakupiłam niezbędne składniki i zabrałam się do działania.  …

Read More »

Kokosowy krem z pieczonej dyni

By | 2 komentarze

Powoli w sklepach i na targowiskach pojawiają się dynie. Piękne, pomarańczowe, żółtawe, różowe – nie sposób przejść obok nich obojętnie. W sezonie jesiennym dynia zajmuje szczególne miejsce w naszej kuchni. Przyrządzamy ją na przeróżne sposoby. Czasem na słodko, np. w postaci muffinek, czy ciasta, innym razem pieczemy, gotujemy, dusimy a potem dodajemy do mięsa i sałatek. Sezon dyniowy zdecydowaliśmy się zainaugurować…

Read More »

Cytrusowy kurczak pieczony z jabłkami

By | 4 komentarze

Pieczony  kurczak to nie tylko świetny pomysł na obiad i kolację, ale również idealne uzupełnienie kolorowej sałatki, lunchboxa, czy kanapek. Przygotowanie wcale nie wymaga ogromu pracy  – istotą jest tu czas, bez którego mięso nie będzie tak aromatyczne. Jak takiego kurczaka przyrządzić? Składniki: Kurczak tuszka ok. 2-2,5kg Masło klarowane ghee 2 łyżki Limonka 1 szt. Cytryna 1 szt. Przyprawa garam masala,…

Read More »

Sos bazyliowo-pomidorowy

By | 0 Comments

O tym, że sos pomidorowy stanowi u nas kuchenną bazę, pisałam już jakiś czas temu. Czasem urozmaicam go różnymi przyprawami, warzywami, czy mięsem. Dzisiaj przedstawiam jedną z odsłon – sos bazyliowo-pomidorowy. Pięknie pachnie, smakiem kojarzy się z zielonym pesto i świetnie komponuje się nie tylko z daniami kuchni włoskiej, ale również klasycznej polskiej 😉 Składniki: Pomidory 10-15 szt. ( w…

Read More »

Domowa pasta z makreli

By | 0 Comments

Idealna  wszystkich miłośników rybnych przysmaków, dla dorosłych i dla dzieci. Pasta z makreli to miła odsłona klasycznej ryby wędzonej, delikatna w smaku i bardzo „polska”. Taka pasta pojawia się u nas dość często. Jest prosta w przygotowaniu, nie wymaga obróbki termicznej i świetnie sprawdza się zarówno w roli śniadaniowej, obiadowej jak i imprezowej – na kanapkach, jako dodatek do pieczonego ziemniaka,…

Read More »

Chłodnik litewski z jogurtem naturalnym

By | 0 Comments

W ciepłe dni, warto mieć w lodówce „coś zimnego” – czemu nie obiad? U nas co roku w tym okresie pojawia się chłodnik. Robimy go na wiele sposobów. Czasami pomidorowy, o którym pisałam w poście „Gazpacho, czyli hiszpańska pomidorówka na upalne lato”, czasami chłodnik ogórkowy. Moi rodzice uwielbiają chłodnik ze szczawiu. Wszystkie te potrawy mają jedną wspólną cechę – idealnie orzeźwiają w dni, kiedy…

Read More »

Gołąbki domowe w wersji wege z kaszą gryczaną paloną

By | 2 komentarze

Mmmm… gołąbki 🙂 Danie, które kojarzy mi się z dzieciństwem, domowym obiadem i wszystkim, co smaczne. Klasyczne to te z ryżem i mięsem zawinięte w kapuście, polane sosem pomidorowym. Lubicie gołąbki? My bardzo! Dzisiaj przedstawiam nieco odmienną wersję, która  z powodzeniem znajdzie swoje miejsce w kuchni wegan, wegetarian, osób z nietolerancją glutenu i tych dbających o zbilansowaną dietę;) Przygotowanie: Kapusta młoda…

Read More »
Następna strona »